Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

Pies nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

Martwisz się, bo Twój pies nie chce jeść? Powody mogą być różne: od błahych – takich jak wybredność, po poważne – zły stan zdrowia. Pierwsze, co powinieneś zrobić, to zgłosić się z czworonogiem do lekarza weterynarii, który pomoże ustalić przyczynę braku łaknienia. Jeśli okaże się, że Twój pupil jest całkowicie zdrowy, zastosuj się do naszych rad.

Spis treści:

Dlaczego pies nie chce jeść?

Brak apetytu u psa może wynikać z problemów zdrowotnych. Dlatego, gdy zauważysz, że pies jest smutny i nie chce jeść, odwiedź najbliższą lecznicę weterynaryjną. Jeśli choroba zostanie wykluczona, niechęci do jedzenia możesz doszukiwać się w wybredności pupila lub nieodpowiednim karmieniu. Niektóre zwierzęta reagują w ten sposób na silny stres, np. utratę opiekuna, przeprowadzkę czy pojawienie się małego dziecka w domu. 

Najczęstsze przyczyny braku apetytu u psa, które nie wynikają ze stanu jego zdrowia:

  • wysoka temperatura otoczenia – psy, podobnie jak ludzie, mają mniejszy apetyt podczas upałów;
  • wybredność – pies może nie jeść, aby nakłonić opiekuna do podania smakowitej psiej przekąski zamiast zwykłej karmy;
  • przyzwyczajenie psa do nieprawidłowych zachowań, np. jedzenia z ręki czy spożywania posiłku tylko w obecności opiekuna;
  • przejedzenie – nadmierne spożycie kalorii w stosunku do swojego zapotrzebowania, wynikające zazwyczaj ze stałego dostępu do karmy, może powodować, że nasz pupil od czasu do czasu będzie chciał zrobić sobie jednodniową głodówkę;
  • niekontrolowane jedzenie podczas spaceru – pies może niepostrzeżenie zjeść znalezione resztki jedzenia – miej czworonoga cały czas na oku, żeby zapobiec tego typu sytuacjom, które mogą doprowadzić do zatrucia;
  • podróż – nie tylko dzieci, ale też psy mogą odczuwać objawy choroby lokomocyjnej podczas jazdy samochodem czy autobusem, czego objawem obok osowiałości i wymiotów, jest właśnie brak apetytu.

Jednodniowa głodówka u zdrowego, dorosłego psa o prawidłowej masie ciała jest dozwolona, pod warunkiem, że będzie on w tym czasie pił. Jeśli Twój pies nie chce pić wody i nie ma apetytu, udaj się z nim jak najszybciej na wizytę do lekarza weterynarii. Odwodnienie i niedożywienie stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia Twojego pupila.

Pies nie chce jeść i jest osowiały – wybierz się z nim do lekarza weterynarii

Jeśli pies nie je dłużej niż jeden dzień, należy zgłosić się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Przyczyną może być zły stan zdrowia, m.in.:

  • Problemy w obrębie jamy ustnej m.in: kamień nazębny, zapalenie przyzębia, złamany ząb, nadżerka, ciało obce, uszkodzenie stawu żuchwowo-skroniowego, zapalenie gardła.
  • Zaburzenia neurologiczne.
  • Utrata węchu i zaburzenia widzenia.
  • Ból o różnej lokalizacji (brzuch, mięśnie, stawy).
  • Choroby narządów wewnętrznych, np. zapalenie trzustki, zapalenie jelit, nowotwory.
  • Zaburzenia endokrynologiczne, np. niedoczynność kory nadnerczy.
  • Choroby zakaźne, które przebiegają z gorączką.
  • Zatrucia produktami zakazanymi w diecie psa, np. czekoladą, awokado, warzywami cebulowymi. Sprawdź, dlaczego pies nie może jeść czekolady

Brak łaknienia u czworonoga może również wystąpić po znieczuleniu ogólnym. Dlatego nie powinien nas dziwić smutny pies po kastracji, który odmawia jedzenia. Kolejnego dnia po zabiegu jego apetyt powinien zacząć wracać do normy, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Osowiały pies, któremu doskwiera brak apetytu, powinien zostać dokładnie zbadany przez lekarza weterynarii. Specjalista może zlecić wykonanie badań krwi czy USG, aby zdiagnozować przyczynę utraty łaknienia. Może wprowadzić odpowiednie leki i zalecić podawanie niedożywionemu psu specjalistycznej wysokoenergetycznej karmy, a w sytuacji odwodnienia – zastosować płynoterapię w postaci wlewów podskórnych lub dożylnych.

Jak poradzić sobie z psem niejadkiem?

W przypadku, gdy wykluczona została choroba, z psem niejadkiem możesz spróbować poradzić sobie sam. Jak zachęcić psa do jedzenia?

  • Ustal stałe pory posiłków. Optymalny sposób karmienia psa polega na podawaniu 2–3 porcji pokarmu na dobę o ustalonych godzinach. Miseczkę wystawiaj na maksymalnie 30 minut. Po tym czasie zabierz resztki jedzenia i podaj kolejny posiłek dopiero o następnej wyznaczonej godzinie. Przerwy pomiędzy posiłkami powinny być dość duże. Pomoże to ustabilizować pracę układu pokarmowego czworonoga i sprawi, że zacznie on odczuwać głód w odpowiednim momencie dnia.
  • Odmierzaj porcje jedzenia zgodne z zapotrzebowaniem czworonoga. Psy mają bowiem tendencję do przejadania się. To normalny mechanizm obronny, który obserwuje się u dziko żyjących psowatych, które narażone są na okresy głodu. Najadają się na zapas, a potem przez długi czas mogą nie jeść. W przypadku dzikich zwierząt takie sytuacje są naturalne, domowym psom mogą jednak poważnie zaszkodzić.
  • Ogranicz liczbę przekąsek podawanych pomiędzy posiłkami. Psie przysmaki wliczaj w całodobową pulę energii dla czworonoga. Nie mogą one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki pokarmowej.
  • Możesz zastosować dosmaczanie posiłków (np. dodawanie oleju do karmy), ale tylko na krótką metę. Praktykowanie tego przez dłuższy czas może zaburzyć proporcje makroskładników w diecie psa i przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości.
  • Jeśli wprowadzasz nową karmę, rób to stopniowo. Nagła zmiana jedzenia na inne, np. suchego na mokre albo wprowadzenie produktu innej marki, może nie spodobać się Twojemu pupilowi, a do tego doprowadzić do biegunki. Dlatego nowy pokarm należy wprowadzać stopniowo, podając porcje złożone w 25% z nowego pokarmu, a w 75% z dotychczasowego. Co 2-3 dni należy zwiększać udział nowej karmy o kolejne 25%, zmniejszając porcję dotychczasowego jedzenia, aż do całkowitej zmiany diety.
  • Zwiększ aktywność fizyczną swojego czworonoga. Psy mają większy apetyt po wysiłku. Codzienny ruch dostosowany do wieku i wielkości psa jest mu niezbędny do zachowania zdrowia i prawidłowej kondycji ciała.
  • Połącz posiłki z zabawą. Podaruj pupilowi matę węchową lub zabawki, w których można schować jedzenie. Takie patenty sprawdzają się u psów niejadków w każdym wieku.

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?