Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kość dla psa – czy psy mogą jeść kości?

Kości to jeden z produktów znajdujących się na liście zakazanych pokarmów dla psa.

Kość dla psa – czy psy mogą jeść kości?

Kości to jeden z produktów znajdujących się na liście zakazanych pokarmów dla psa. Podawanie ich psom stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia zwierząt, przede wszystkim ze względu na możliwość uszkodzenia lub spowodowania niedrożności przewodu pokarmowego. Przeczytaj więcej na temat kości dla psa.

Spis treści:

  1. Kość dla psa – rarytas czy niebezpieczeństwo?
  2. Kości dla psa – ani surowe, ani gotowane
  3. Kości dla psa do gryzienia – czy pomagają w czyszczeniu zębów?
  4. Kość dla psa do zabawy – czy to dobry pomysł?

Kość dla psa – rarytas czy niebezpieczeństwo?

Kości są bogatym źródłem wapnia, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego psa. Zwierzę chętnie zje kość, ponieważ ma ona smak i zapach mięsa, jednak nie powinniśmy podawać jej czworonogowi. Dlaczego? Może ona spowodować poważne problemy zdrowotne. Odpowiednią dawkę wapnia oraz innych niezbędnych składników odżywczych zapewnisz swojemu pupilowi, podając gotową, pełnoporcjową karmę dla psa. Do jej produkcji wykorzystuje się również kości, ale w formie mączki mięsno-kostnej dodawanej w ściśle określonych ilościach.

Najczęstszą konsekwencją karmienia psa kośćmi są zaparcia, które wynikają z wymieszania mas kałowych z masami kostnymi, zawierającymi duże ilości wapnia i innych składników mineralnych. Nadmiar kości w diecie powoduje silne wysuszenie kału, które grozi niedrożnością jelit. Ponadto ostre odłamy kości mogą zranić błonę śluzową i przyczynić się do zapalenia jelita. W niektórych przypadkach może także dojść do przebicia (perforacji) jelita na skutek zalegania niestrawionych mas. 

Niebezpieczne jest zarówno jednorazowe podanie dużej ilości kości psu, jak i regularne podawanie mniejszych porcji. Objawy w postaci braku oddawania kału, spadku apetytu, wymiotów, częstego, bolesnego i nieefektywnego parcia w celu oddania kału, występują najczęściej około pierwszego dnia po spożyciu nadmiaru kości. Jeśli kości podawane są regularnie, efekt ten może nastąpić po kilku dniach lub tygodniach.

Niedrożność jelit stanowi śmiertelne zagrożenie dla psa, jeśli zwierzę nie uzyska pomocy na czas. Leczenie polega na wykonaniu lewatywy, nawadnianiu dożylnym, podawaniu leków rozkurczowych oraz antybiotyków i leków przeciwkrwotocznych. Aby uniknąć tego typu sytuacji, całkowicie zrezygnuj z podawania psu kości. 

Kości dla psa – ani surowe, ani gotowane

Kości wołowe dla psa ani żadne inne, nie nadają się dla Twojego czworonoga i to niezależnie od tego, czy zostaną podane na surowo, czy ugotowane. Nieodpowiednie są również kości wędzone dla psa, pieczone czy smażone. Obróbka termiczna sprawia, że kości stają się jeszcze bardziej twarde i łamliwe. Po rozgryzieniu pękają i zamieniają się w małe, ostre drobinki, które mogą uszkodzić jamę ustną i przewód pokarmowy psa. Kości po ugotowaniu stają się też całkowicie niestrawne, a ich zjedzenie stwarza ogromne ryzyko niedrożności jelit.

Nie oznacza to, że surowe kości dla psa są zdrowsze. Również mogą spowodować zaparcia, perforacje czy niedrożność jelit. Podawanie psu surowych kości, podobnie jak karmienie surowym mięsem, wiąże się z zagrożeniem mikrobiologicznym. Na przykład na powierzchni surowych kości wieprzowych dla psa może znajdować się groźny wirus choroby Aujeszkyego. Surowe kości z kurczaka dla psa mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii, takich jak Salmonella czy Listeria. Pies, który jest nosicielem patogenów, nie musi zachorować, ale stwarza zagrożenie dla opiekuna, zwłaszcza dla osób o osłabionej odporności, kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.

Kości dla psa do gryzienia – czy pomagają w czyszczeniu zębów?

Kości dla psa uważane są często za dobrą przekąskę dentystyczną. Gryzienie i chrupanie kości nie jest jednak dobre dla zdrowia jamy ustnej zwierzęcia- wręcz przeciwnie! Kości dla psa – surowe czy gotowane – są zbyt twarde i zamiast czyścić zęby i masować dziąsła, mogą je uszkadzać. Zdarza się, że psy podczas gryzienia kości kaleczą sobie dziąsła i podniebienie, a nawet łamią zęby.

Odpowiednim sposobem dbania o zdrowie jamy ustnej czworonoga jest codzienne czyszczenie zębów psa za pomocą specjalnej pasty i szczoteczki, przestrzeganie prawidłowej diety oraz podawanie przekąsek stomatologicznych. Są to bezpieczne sposoby na usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów oraz zmniejszenie ryzyka powstawania kamienia nazębnego. Raz na pół roku wybierz się z psem na przegląd jamy ustnej do lekarza weterynarii.

Kość dla psa do zabawy – czy to dobry pomysł?

Czy pies może jeść kości dla zabawy? Zdecydowanie nie. Kości podane psu do zabawy stanowią takie samo zagrożenie jak kości stanowiące element posiłku. Psy uwielbiają żuć i gryźć, ale możemy zapewnić im to w inny sposób, niż podając kości. Lepszym pomysłem jest zapewnienie psu profesjonalnych zabawek zaprojektowanych dla czworonogów, specjalnych gryzaków oraz psich smakołyków.

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?