Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?

Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron. 

Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?

Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron. Jednak da się go uniknąć, jeśli mamy sprawdzone miejsce, gdzie nasz ulubieniec poczuje się jak w domu. W przypadku niespodziewanej podróży służbowej lub długo planowanych wakacji z rodziną pojawia się pytanie, kto zaopiekuje się pupilem na czas naszej nieobecności. W takich sytuacjach warto zapoznać się z ofertą pobliskich hoteli dla psów. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na ich temat.
 

Spis treści:

  1. Jak działa i ile kosztuje hotel dla psa?
  2. Hotel dla psa – dodatkowe usługi i opłaty
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu dla psa?
  4. Hotel dla psów – wady i zalety rozwiązania

Jak działa i ile kosztuje hotel dla psa?

Hotele dla psów funkcjonują w Polsce stosunkowo krótko, jednak już zdążyły zaskarbić sobie wielu zwolenników. Zasada ich działania jest podobna, jak w przypadku hoteli dla ludzi: kwaterę dla pupila wynajmuje się na doby, przy czym opłata za jedną noc często jest uzależniona od długości całego pobytu. W przypadku wielu hoteli dla psów cennik uwzględnia również rabaty za przekazanie pod opiekę personelu więcej niż jednego czworonoga.

Opłata za pobyt psa w hotelu może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dobę. Jest to uzależnione od wielu czynników, takich jak:

  • lokalizacja ośrodka;
  • sezon (ceny rosną w okresie wakacyjnym czy świątecznym);
  • wielkości przekazywanego pod opiekę czworonoga;
  • ewentualnych specjalnych potrzeb pupila (np. związanych z żywieniem);
  • dodatkowych usług, z jakich chcemy skorzystać.

Zazwyczaj cena pobytu jest nieco niższa w sytuacji, gdy dostarczymy do hotelu własną karmę dla psa.

Trzeba pamiętać o tym, że każdy hotel dla psów rządzi się własnymi zasadami. Zazwyczaj są one opisane w umowie lub stanowią treść załączonego do niej regulaminu. Opiekun zwykle jest zobowiązany m.in. do dostarczenia książeczki zdrowia pupila, która poświadcza aktualność szczepień. Należy pamiętać, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie jej warunki. Warto zatroszczyć się o to, żeby w dokumencie znalazł się zapis, że pracownicy sprawują całodobową opiekę nad czworonogiem.

Istnieją różne typy hoteli dla psów – te najbardziej popularne to hotele domowe i kojcowe. W pierwszym przypadku zwierzęta przyjmowane pod opiekę przez cały czas przebywają we wspólnych pomieszczeniach, dotrzymując sobie wzajemnie towarzystwa i mając stały kontakt z personelem. To rozwiązanie jest doskonałe dla czworonogów, które są przyzwyczajone do przebywania w otoczeniu ludzi i innych zwierząt, a także dla tych, które źle znoszą samotność. Hotele kojcowe funkcjonują na zasadzie prywatnych kwater, do których pupile mogą udać się wówczas, gdy potrzebują spokoju i wyciszenia. Ten wybór jest polecany dla psów-samotników oraz tych czworonogów, które słabo tolerują obecność obcych zwierząt i ludzi (reagują strachem lub agresją).

Zazwyczaj hotele dla psów zastrzegają sobie prawo do nieprzyjęcia pupila pod opiekę. Dotyczy to przede wszystkim przedstawicieli konkretnych ras (tych, na których wychowywanie trzeba mieć pozwolenie) lub osobników wykazujących destrukcyjne zachowania. Pracownicy przeprowadzają dogłębny wywiad z opiekunem, a następnie samodzielnie obserwują psa, żeby stwierdzić, czy nie będzie stanowił zagrożenia dla innych, przebywających w hotelu podopiecznych. Zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa jest w takich miejscach uważane za kluczowe – chodzi o to, żeby ukochane zwierzę wróciło po kilku czy kilkunastu dniach do swojego opiekuna szczęśliwe i zdrowe.

Hotel dla psa – dodatkowe usługi i opłaty

W wielu hotelach dla psów dostępne są dodatkowe usługi, na które możemy się zdecydować, chcąc umilić pupilowi pobyt lub zapewnić sobie większą wygodę. Należą do nich:

Hotele dla psów współpracują zwykle z klinikami weterynaryjnymi, które sprawują opiekę medyczną nad ich podopiecznymi. Jeżeli pupil źle się poczuje lub np. ulegnie kontuzji podczas zabawy, pracownicy ośrodka zadbają o odpowiednie leczenie, którego koszty zostaną doliczone do rachunku opiekuna.

Niekiedy hotel oferuje możliwość przyjechania po czworonoga oraz odwiezienia go z powrotem po zakończeniu pobytu. Takie usługi często są wykonywane z zastrzeżeniem maksymalnej odległości miejsca odbioru zwierzęcia od ośrodka. Oczywiście są też dodatkowo płatne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu dla psa?

Ponieważ rozłąka z opiekunem zwykle wiąże się ze stresem dla czworonoga, należy wybrać taki ośrodek, który oferuje podobne warunki funkcjonowania do tych, jakie pies ma zapewnione we własnym domu. Gdy już zdecydujemy się na odpowiedni typ hotelu dla psa, powinniśmy zastanowić się nad wyborem konkretnej placówki. Warto, aby znajdowała się ona blisko naszego miejsca zamieszkania, tak aby możliwe było zawiezienie i odebranie pupila w możliwie krótkim czasie. Pytania, które należy zadać personelowi podczas wstępnych rozmów (nawet telefonicznych!) to:

  1. Czy psy mają stały dostęp do otwartej przestrzeni (np. obszernego podwórza)?
  2. Jak często zwierzęta są karmione?
  3. W jakich warunkach śpią psy?
  4. Czy ośrodek współpracuje z lekarzem weterynarii, zoopsychologiem, psim behawiorystą?

Przed oddaniem ukochanego pupila do wybranego hotelu dla psów, warto przyjrzeć się bliżej kilku kwestiom. Po pierwsze można odwiedzić daną placówkę i osobiście sprawdzić czystość tamtejszych pomieszczeń oraz obejścia. Pozwala to wyciągnąć wnioski na temat poziomu opieki sprawowanej nad zwierzętami, a także stosunku personelu do wykonywanej pracy. Dużą pomocą w podjęciu decyzji o wyborze hotelu dla psa jest też rozmowa z samymi pracownikami. Warto zwrócić uwagę na to, czy są oni zainteresowani dowiedzeniem się czegokolwiek na temat naszego pupila. Pytania, które powinny paść podczas wstępnej wizyty (jeszcze przed podpisaniem umowy), to m.in.:

  • Czy będzie to pierwszy samodzielny pobyt czworonoga poza domem?
  • Jak pies reaguje na obcych ludzi i inne zwierzęta?
  • Jak spędza czas? Jakie lubi zabawy i aktywności?
  • O jakich porach zwykle wychodzimy z pupilem na spacer?
  • Gdzie nasz pupil śpi?
  • Czy na coś choruje lub ma alergie pokarmowe?
  • W jakich godzinach zwykle otrzymuje posiłki? Ile razy dziennie go karmimy?
  • Czy nasz pies ma jakieś szczególne potrzeby lub przyzwyczajenia?
  • Jaki jest jego charakter?

Warto również sprawdzić w internecie opinie osób, które korzystały już z usług danego ośrodka. Alternatywnie można skorzystać z poleceń rodziny lub znajomych, jeżeli mamy w swoim gronie kogoś, kto zostawiał już swojego czworonoga w hotelu dla psów. Ważne, aby przed podjęciem decyzji umożliwić pupilowi zapoznanie się z miejscem i potencjalnymi opiekunami. W trakcie takiej wizyty należy obserwować swojego czworonoga i sprawdzić, czy dobrze czuje się on w danym miejscu.

Hotel dla psów – wady i zalety rozwiązania

Istnieje wiele zalet hoteli dla psów, o których należy wspomnieć. To szczególnie praktyczne rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają w delegacje lub planują urlop w miejscu, gdzie zwierzęta nie są mile widziane. Zapewniając psu pobyt w hotelu, można mieć pewność, że zajmą się nim wykwalifikowane osoby – zwykle są to świetnie przeszkoleni do opieki nad zwierzętami pasjonaci, a nierzadko również dyplomowani behawioryści. Pracownicy hotelu dla psa optymalnie zorganizują czas pupila, tak aby nie czuł się on porzucony. Oprócz dbania o zdrowe wyżywienie zapewnią mu należytą dawkę ruchu i uwagi. Zatroszczą się również o codzienną pielęgnację: czesanie sierści, szczotkowanie zębów czy obcinanie pazurów.

Jakie są wady hoteli dla psów? Ośrodki z szeroką ofertą bywają bardzo drogie. Trzeba jednak mieć to na uwadze, decydując się na zakup lub adopcję pupila. Zdarzają się również sytuacje, w których pomimo najbardziej wytężonych starań personelu, dany czworonóg bardzo źle znosi rozłąkę z opiekunem. Lęk separacyjny może objawiać się w różny sposób – od głębokiego smutku i apatii po niszczenie znajdujących się wokół przedmiotów. Personel ośrodka zwykle informuje opiekuna o zaistniałych okolicznościach i może zasugerować stosowną terapię. Aby uchronić swojego czworonoga przed traumą, warto już przed wyjazdem przygotowywać go na swoją dłuższą nieobecność, zapoznając ulubieńca z przyszłym, czasowym opiekunem.Dzięki temu rozłąka będzie dużo łatwiejsza dla obu stron.

Powiązane artykuły

Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?
Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?
Psy są spokrewnione z wilkami, dlatego też odziedziczyły po nich zbiór uwarunkowań genetycznych wpływających na niektóre ich zachowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?