Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

Nadmiernie suchy lub mokry nos to objawy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach.

Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

Nadmiernie suchy lub mokry nos to objawy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach. Zdrowy kot ma chłodny i lekko wilgotny nos, który pod wpływem ciepłego i suchego powietrza, może nieco utracić poziom nawilżenia. Warto kontrolować stan kociego nosa i reagować, gdy staje się nietypowy, zwłaszcza jeśli dodatkowo występują u kota inne niepokojące objawy, takie jak osowiałość, wydzielina z nosa i oczu, gorączka czy łzawienie. Suchy nos u kota może oznaczać gorączkę i odwodnienie, a mokry – zakażenie górnych dróg oddechowych. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak po nosie kota ocenić stan jego zdrowia.

Spis treści:

  1. Nos kota – jaki powinien być?
  2. Suchy nos u kota – czy to powód do niepokoju?
  3. O czym może świadczyć mokry nos kota?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć o nosku kota?

Nos kota – jaki powinien być?

Normą u kota jest lekko wilgotny i delikatnie chłodny nos, który w zależności od warunków pogodowych, może być bardziej lub mniej suchy. Na wilgotność nosa wpływ ma kilka czynników, m.in. posiłek (po jedzeniu i piciu nos kota jest bardziej wilgotny), stopień nawilżenia powietrza w mieszkaniu (im niższy, tym większe prawdopodobieństwo, że kot będzie miał suchy nos).

Suchy nos u kota – czy to powód do niepokoju?

Co oznacza suchy nos u kota? Suchy i bardzo ciepły nos u mruczka może świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak gorączka czy odwodnienie. W takiej sytuacji suchy nos u pupila nie będzie jedynym symptomem. Dlatego, jeśli zauważysz, że dodatkowo kot nie chce jeść, jest osowiały, ospały, ma mało energii, kaszle, wymiotuje lub ma biegunkę, musisz jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza weterynarii. Powinno Cię zaniepokoić również, gdy oprócz suchego nosa, kot ma otarcia, pęknięcia czy strupki w tej okolicy pyszczka. Nos kota może stać się suchy pod wpływem rany i urazu lub choroby skóry.

Należy jednak pamiętać, że suchy nos u kota nie zawsze jest objawem choroby. Kot może mieć suchy nos, jeśli zmniejsza się wilgotność powietrza w otoczeniu, np. zimą, kiedy w mieszkaniu jest włączone ogrzewanie lub latem, gdy na zewnątrz panuje upał. Ciepły i suchy nos u kota również nie powinien dziwić, gdy nasz pupil właśnie wylegiwał się na ciepłym kaloryferze albo na parapecie rozgrzanym przez promienie słońca. W rzeczywistości nosek kota może stawać się na zmianę suchy i mokry wielokrotnie w ciągu dnia i jeśli są to jedyne objawy, kot ma apetyt i jest pełen energii, to nie mamy się czym martwić.

O czym może świadczyć mokry nos kota?

Większy problem może zwiastować nadmiernie mokry nos u kota. Niepokojący objaw to wydzielina z nosa lub oczu, która może świadczyć o zakażeniu – wirusowym bądź bakteryjnym – górnych dróg oddechowych. Może towarzyszyć temu również kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, problemy z oddychaniem, pocieranie łapką noska. Jeśli u Twojego pupila występują tego typu objawy, koniecznie zgłoś się z nim do lekarza weterynarii. Natychmiastowa diagnoza i podjęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwolą na szybki powrót do zdrowia i mniejsze prawdopodobieństwo jakichkolwiek powikłań. 

Jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych objawiających się w ten sposób jest koci katar. Najczęstsze symptomy to kichanie, wydzielina z oczu (jedno- lub obustronna, od surowiczej do ropnej), ślinienie, podwyższona temperatura ciała, osowiałość, senność, brak apetytu. Koty zarażają się kocim katarem poprzez kontakt z chorymi osobnikami – wspólne miski, kuwety, klatki, a także ręce, odzież czy buty opiekuna, który w tym samym czasie zajmuje się zdrowymi i chorymi zwierzętami. Dlatego na koci katar najczęściej zapadają zwierzęta mieszkające w dużych skupiskach, np. żyjące dziko w mieście czy przebywające w schroniskach. Choroba ta może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia rogówki z owrzodzeniem, co może skończyć się nawet utratą wzroku przez kota. Pamiętajmy, że istnieją szczepienia przeciwko kociemu katarowi i warto je stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Co jeszcze warto wiedzieć o nosku kota?

U niektórych kotów z wiekiem na nosie pojawiają się charakterystyczne plamki przypominające piegi. Dotyczy to zazwyczaj kotów o rudym i szylkretowym umaszczeniu. Tego typu przebarwienia nazywane są lentigo. Gdy pojawią się u Twojego pupila, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć chorobę skóry.

W zależności od umaszczenia kocie nosy mogą mieć różne kolory – różowe, czarne, łaciate czy brązowe. Kolor nosa, a właściwie jego intensywność, może zmieniać się pod wpływem pogody i po wysiłku fizycznym. Kot będzie miał bledszy nos w okresie zimowym, a ciemniejszy w lecie, po wygrzewaniu się w ciepłym miejscu i po intensywnej dawce ruchu. Kiedy powinien nas zaniepokoić kolor kociego nosa? Gdy zmianie koloru towarzyszą inne objawy, np. jasny nos i blade śluzówki oraz ogólne osłabienie – może to być niedokrwistość.

Powiązane artykuły

Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?