Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot miauczy w nocy - co to oznacza?

Miauczenie kota przeważnie nikogo nie dziwi, dopóki nie staje się ono uciążliwe.

Kot miauczy w nocy - co to oznacza?

Miauczenie kota przeważnie nikogo nie dziwi, dopóki nie staje się ono uciążliwe. Koty prowadzą całodobowy tryb życia i mogą wydawać dźwięki o różnych porach dnia, ale to nocne koncerty najbardziej zwracają uwagę opiekunów, z oczywistego powodu - nie pozwalają im spać. Dlaczego kot miauczy w nocy? Jak go tego oduczyć?

Spis treści:

  1. Dlaczego koty miauczą?
  2. Jak interpretować miauczenie i inne kocie dźwięki? 
  3. Miauczenie kota w nocy - głód czy zew natury?
  4. Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy?
  5. Czego nie robić, gdy kot miauczy w nocy?
  6. Kot miauczy w nocy - kiedy wybrać się z nim do lekarza weterynarii?

Dlaczego koty miauczą?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój kot miauczy? Wydaje Ci się, że robi to bez powodu? Zwierzęta te zwykle nie wokalizują bez wyraźnej przyczyny. Miauczenie to sposób komunikowania się kotów, głównie z ludźmi. Kocięta miauczą, aby dać znać kotce, że jest im zimno lub są głodne. Dorosłe mruczki z reguły nie używają miauczenia do porozumiewania się między sobą. Kocia wokalizacja o różnych intonacjach, złożeniach i natężeniach przeznaczona jest przede wszystkim dla opiekuna. Zatem, co pupil chce nam powiedzieć, miaucząc w nocy?

Koty prowadzą całodobowy tryb życia, więc zarówno miauczenie kota w nocy, jak i w dzień może być spowodowane tymi samymi czynnikami: 

  • Chęć zwrócenia na siebie uwagi - koty często miauczą dlatego, aby zainicjować zabawę, pieszczoty lub skłonić opiekuna do innej interakcji.
  • Głód - gdy kot miauczy, a miska jest pusta, oznacza to, że najprawdopodobniej jest głodny. Niektóre zwierzęta mają w zwyczaju „wymuszać” w ten sposób jedzenie. Dlatego, jeśli akurat nie jest pora karmienia, nie powinieneś ulegać tym „namowom”.
  • Frustracja - może być wywołane brakiem zaspokojenia potrzeb, na przykład niemożnością korzystania z drapaka lub zabawek czy też mało urozmaiconym otoczeniem, które nie dostarcza kotu odpowiedniej liczby bodźców. 
  • Stres - remont, pojawienie się nowego domownika czy przeprowadzka, mogą wywołać u kota stres i spowodować, że będzie on częściej miauczał.
  • „Gadatliwość” - niektóre koty po prostu więcej miauczą niż inne. Robią to przy każdej okazji, na przykład, gdy opiekun zwróci na nie uwagę lub coś do nich powie.

Jak interpretować miauczenie i inne kocie dźwięki? 

Koty dysponują bardzo szerokim repertuarem dźwięków. Wyróżnia się około 60 typów kociej wokalizacji o różnej częstotliwości. Zakres kocich dźwięków obejmuje przedział od 45 Hz aż do 64 kHz, z czego ludzkie ucho jest w stanie odebrać częstotliwość tylko do 20 kHz, zatem nie zawsze jesteśmy w stanie usłyszeć miauczenia pupila.

Najpopularniejsze kocie dźwięki można podzielić na: 

  • Krótkie i wysokie miauknięcie - odgłos wydawany na powitanie.
  • Wielokrotne miauknięcia - powitanie podszyte podekscytowaniem.
  • Miauknięcia w środku skali - prośba o jedzenie.
  • „Ćwierkanie” - dźwięk wyrażający ekscytację podczas polowania i zabawy. Kot miauczy w ten sposób, gdy ofiara jest poza jego zasięgiem.
  • Mruczenie - najbardziej oczywisty dźwięk wydawany przez kota, wyrażający zadowolenie.
  • Syczenie, buczenie, warczenie - odgłosy, których celem jest grożenie lub odstraszenie przeciwnika.
  • Przeciągłe miauczenie, jęczenie - dźwięki wyrażające ból, strach lub frustrację. W ten sposób miauczą kotki podczas rui.

Opiekun powinien bacznie obserwować swojego pupila i zwracać uwagę na okoliczności, w których kot miauczy lub wokalizuje oraz na dźwięki, które przy tym wydaje, pomoże to w zrozumieniu potrzeb zwierzęcia i odpowiednim reagowaniu.

Miauczenie kota w nocy - głód czy zew natury?

Koty miauczą o każdej porze, ale w nocy bardziej zwracamy na to uwagę, ponieważ wokół panuje cisza, a my chcemy się wyspać.

Powodem tego, że kot miauczy w nocy, może być ruja i popęd seksualny u kota, który nie został poddany kastracji lub sterylizacji. Podczas rui kotki miauczą bardzo często i dosadnie. Kocury również głośno dają o sobie znać, gdy wyczują (bądź usłyszą) kotkę w rui. Dźwięki wydawane przez mruczki w okresie godowym są niezwykle uciążliwe dla ludzi, często trwają przez cały dzień i nasilają się w nocy.

Inne przyczyny nocnego miauczenia:

  • Kot zjadł zbyt skromną kolację i teraz jest głodny, a miseczka jest pusta.
  • Kot się wyspał i zaczyna swoją codzienną aktywność. 
  • Kot potrzebuje towarzystwa do zabawy, więc próbuje do rozrywki zachęcić śpiącego opiekuna.
  • Kot się boi - bywa, że kot miauczy w nocy, ponieważ się czegoś wystraszył, np. jakiegoś odgłosu lub błysku (burzy, fajerwerków).
  • Kot chce wyjść na zewnątrz - gdy wychodzący kot miauczy w nocy pod drzwiami, to najprawdopodobniej chce wybrać się na nocne polowanie. Niektóre niewychodzące koty również mogą domagać się wyjścia, na przykład, gdy przyzwyczajone są do spacerów na smyczy. 

Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy?

Kluczem do sukcesu jest znalezienie przyczyny, dlaczego kot miauczy nocą. Kiedy poznamy powód, łatwiej będzie nam zapobiegać wieczornym i porannym koncertom.

Cykle dobowe kota i człowieka różnią się od siebie. Większość ludzi najlepiej funkcjonuje w ciągu dnia. Koty preferują nocny tryb życia - najbardziej aktywne są wieczorem i o poranku. Wiele kotów jest w stanie przyzwyczaić się do rytmu dnia człowieka i nocą zmniejsza swoją aktywność. Warto im jednak w tym pomóc. W przypadku kotów „rozmownych” z natury trudno jest oduczyć je miauczenia. Można jedynie zadbać o to, żeby ich dzień był pełen wrażeń, a wtedy prawdopodobnie większość nocy spędzą na spaniu. 

Wbrew powszechnym opiniom, koty nie są samotnikami i potrzebują towarzystwa. Codziennie powinieneś poświęcać swojemu pupilowi czas na zabawę i pieszczoty. Dobrze jest też zapewnić mu kocie towarzystwo, z którym będzie bawił się podczas Twojej nieobecności. Jeśli zaopiekowanie się dwoma kotami nie jest możliwe, zadbaj szczególnie o to, by Twój kot miał co robić, kiedy nie ma Cię w domu. 

Kota najlepiej karmić o wyznaczonych porach, aby zrozumiał, że nie otrzyma posiłku „na żądanie”. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie żywienia mieszanego, czyli podawanie kotu zarówno mokrego, jak i suchego jedzenia w odpowiednich proporcjach i w konkretnych porach dnia. Osoby pracujące zazwyczaj wybierają następujący schemat: 

  • posiłki składające się z mokrej karmy - rano przed wyjściem do pracy i wieczorem po powrocie;
  • posiłki składające się z suchej karmy - w ciągu dnia, gdy opiekun jest w pracy oraz nocą, gdy śpi.

Inną opcją jest zakup automatycznego podajnika karmy. Ta opcja jest przydatna, jeśli kot budzi opiekuna o świcie, w celu otrzymania jedzenia. Automatyczny podajnik karmy można zaprogramować tak, żeby dozował porcję pokarmu o konkretnej porze. Częste posiłki i małe porcje jedzenia oraz satysfakcjonująca zabawa przed snem powinny sprawić, że kot nocą będzie spokojniejszy i… cichszy, ponieważ zaspokojony zostanie jego instynkt łowiecki.

Gdy podłożem miauczenia kota w nocy jest stres lub lęk, powinniśmy spróbować usunąć ich przyczynę. Jeśli natomiast kocie miauczenie ma podłoże emocjonalne, z którym nie potrafimy sobie poradzić sami, powinniśmy skonsultować się z dobrym kocim psychologiem. Odpowiednia terapia behawioralna powinna złagodzić niepożądane zachowania.

Czego nie robić, gdy kot miauczy w nocy?

Gdy Twój kot miauczy w nocy, to nie powinieneś do niego wstawać i próbować go uciszać. Wyjątkiem są sytuacje, gdy podejrzewasz, że mogło stać mu się coś złego. Jeśli jednak sytuacja powtarza się co noc, a miauczenie nie zwiastuje żadnych dolegliwości, wstawanie i uspokajanie czy karmienie kota, nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób możesz jeszcze pogorszyć sytuację - kot zacznie jeszcze głośniej miauczeć i będzie powtarzał takie zachowanie, ponieważ nauczy się, że jest to dobry sposób na zwrócenie uwagi opiekuna! Nie możesz też karać kota za miauczenie, ale powinieneś uzbroić się w cierpliwość. 

Gdy kot natarczywie miauczy w ciągu dnia, należy zignorować jego nawoływania. Kiedy się uspokoi, wówczas można okazać mu uwagę. W ten sposób nauczy się, że miauczenie nie przynosi takiego efektu, jakiego by oczekiwał i nocą również będzie wokalizował mniej.

Gdy przeszkadza Ci to, że kot miauczy w nocy, nie zamykaj przed nim drzwi sypialni, jeśli do tej pory były one otwarte. Mruczek traktuje Cię jak członka stada i nie rozumie, dlaczego nagle zaczynasz się przed nimi zamykać. W efekcie kot miauczy w nocy pod drzwiami sypialni, ponieważ chce spać razem z ukochanym opiekunem.

Kot miauczy w nocy - kiedy wybrać się z nim do lekarza weterynarii?

Jeśli Twój kocur lub kotka nie zostały jeszcze wykastrowane, powinieneś jak najprędzej zgłosić się z nim na zabieg. Uciążliwe miauczenie kotki w sezonie rozrodczym może powtarzać się regularnie, ponieważ samice, które nie zajdą w ciążę, przechodzą ruję co około 14-18 dni. Dzięki kastracji zwierzę będzie miało zdecydowanie mniej powodów do miauczenia. Zabieg ten ma też inne zalety: znika popęd płciowy, więc kot jest mniej sfrustrowany, eliminowane jest ryzyko chorób zapalnych i nowotworowych narządów płciowych, zmniejsza się ryzyko raka gruczołu mlekowego u kotek. Kastracja przede wszystkim zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt i rosnącej bezdomności wśród kotów. 

Kot miauczy w nocy również wtedy, gdy jest chory. Powinno Cię zaniepokoić, gdy Twój pupil, niezależnie od pory dnia, nadmiernie wokalizuje, a wcześniej tego nie robił. Ciągłe miauczenie kota może być oznaką problemów zdrowotnych, np. choroby nerek, stawów lub innych schorzeń wywołujących ból i dyskomfort. Zwróć uwagę na to, czy Twój kot wydaje jakieś dźwięki w kuwecie. Miauczenie podczas oddawania moczu to bardzo niepokojący objaw, który świadczy o problemach z układem moczowym. Miauczenie w trakcie lub po jedzeniu może oznaczać ból zębów, lub inne problemy stomatologiczne. W tego typu sytuacjach musisz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Częstsze miauczenie może być też związane ze starzeniem się. Koty, tak jak ludzie, wraz z wiekiem mogą cierpieć na dysfunkcje poznawcze, co może doprowadzić do ciągłego miauczenia, bez konkretnego powodu.

Powiązane artykuły

Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?