Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jednym z głównych punktów w podstawowym szkoleniu psa jest nauka chodzenia na smyczy.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jednym z głównych punktów w podstawowym szkoleniu psa jest nauka chodzenia na smyczy. Umiejętność poruszania się w przestrzeni publicznej jest wyjątkowo ważna, zarówno ze względu na bezpieczeństwo zwierzęcia, jak i ludzi znajdujących się w jego otoczeniu. Opiekunowie, którzy nie wiedzą, jak nauczyć chodzić psa na smyczy, powinni przede wszystkim być cierpliwi. Dzięki wytrwałym ćwiczeniom pies w końcu zdobędzie pożądane umiejętności, a spacery staną się zdecydowanie przyjemniejsze, zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna. 

Spis treści:

  1. Nauka chodzenia na smyczy – najważniejsze wskazówki
  2. Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy – pomocne akcesoria
  3. Nauka psa chodzenia na smyczy – krok po kroku

Nauka chodzenia na smyczy – najważniejsze wskazówki

Każdy pies, niezależnie od rasy, powinien umieć poprawnie chodzić na smyczy. Oznacza to, że pupil nadmiernie nie ciągnie i nie utrudnia opiekunowi prowadzenia na chodniku czy innej ścieżce. Zwierzak nie powinien także plątać się ani gryźć smyczy w ramach zabawy. W tym momencie pojawia się pytanie, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Większość behawiorystów oraz kynologów zgodnie sugeruje wybór szkolenia pozytywnego np. z pomocą klikerów lub przysmaków. Ta metoda polega na nagradzaniu pożądanych zachowań. Poprzez wytrwałe powtarzanie pożądanych czynności pies uczy się i buduje dobre nawyki. Zły wpływ na przebieg treningu ma natomiast krzyczenie na czworonoga, zastraszanie go oraz stosowanie kar cielesnych. Jeżeli pies nie idzie przy nodze, a dodatkowo stara się chwycić zębami smycz, należy wydać mu odpowiednią komendę (np. “zostaw” lub “nie gryź”) i poczekać, aż wykona polecenie, a następnie spokojnie powrócić do szkolenia. 

Przykładowo, gdy pies mocno ciągnie w jedną stronę, należy stanąć w bezruchu i poczekać aż pupil się uspokoi. Po chwili pies samodzielnie zrozumie, że aby przyjemnie spacerować na smyczy, lepiej podążać za kierunkiem wybieranym przez opiekuna. Przez blokowanie niepożądanych zachowań proces nauki powinien przebiegać szybciej. Wysoce niewskazane jest stosowanie w tym celu kolczatek czy obroży zaciskowych. Żadna metoda, która sprawia ból zwierzęciu, nie przyniesie pozytywnych rezultatów – może jedynie sprawić, że nasz towarzysz straci do nas zaufanie.

Oczywiście należy być gotowym na to, że pies będzie się mylił i popełniał błędy. Powinny być one jednak uwzględnione w całym procesie. Kluczem do sukcesu jest budowanie zdrowej więzi ze swoim podopiecznym, opartej na wrażliwości i zaufaniu. Takie szkolenie można oczywiście przeprowadzać samodzielnie, jednak na ogół wiąże się to z dłuższym przebiegiem całej nauki. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy behawiorysty

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy – pomocne akcesoria

Poprawne chodzenie na smyczy jest ważne nie tylko z powodu komfortu psa oraz opiekuna, ale także ze względu na bezpieczeństwo. Osoba, która panuje nad swoim czworonożnym przyjacielem, nie będzie stwarzała niebezpiecznych sytuacji. Przykładowo idąc wąskim chodnikiem, pies, który bez przerwy chodzi od jednej krawędzi do drugiej, może blokować ruch pieszych i rowerzystów. Ktoś może potknąć się także o smycz. Jeżeli pupil za mocno szarpnie opiekuna, ten może wypuścić niechcący smycz. Wówczas pies może pobiec i w najgorszym wypadku trafić pod koła samochodu. Biegający luzem pies może także niespodziewanie zaatakować innego psa, dziecko lub dorosłego. Choć takie sytuacje nie zdarzają się często, trzeba być ich świadomym i im zapobiegać. Ułożenie psa dzięki treningom oraz prowadzenie go na smyczy nie tylko podnosi komfort wspólnych spacerów, ale także ich bezpieczeństwo. W miejscach, gdzie jest to wymagane, również obowiązkowo należy zakładać pupilowi kaganiec. 

Zanim przejdziemy do konkretnych działań, warto poświęcić trochę uwagi, aby wybrać odpowiednią smycz dla swojego czworonożnego przyjaciela. Obecnie najpopularniejszym modelem są różnorodne smycze z obrotowym karabińczykiem przymocowanym do obroży. Modele te charakteryzują się dość cienką linką lub taśmą oraz z możliwością blokady. Kolejnym dostępnym rozwiązaniem są smycze bez możliwości automatycznej regulacji. W sklepach zoologicznych można znaleźć smycze skórzane oraz plecione. Odpowiednio do rozmiaru i preferencji psa dobieramy następnie obrożę lub uprząż. Dobrze dopasowane akcesoria mogą pomóc w lepszym kontrolowaniu zachowań pupila. Gdy wyposażymy się już odpowiednio, możemy przejść do wiedzy praktycznej o tym, jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy. 

Nauka psa chodzenia na smyczy – krok po kroku

  1. Zacznij trening w domu – pies zdecydowanie lepiej powinien pracować w miejscu, które dobrze zna. Na dworze może być wiele innych bodźców zapachowych i słuchowych, przez co trudniej będzie się mu skupić. W przypadku szczenięcia należy oswoić go na początku ze smyczą, a następnie próbować zakładać obrożę, każdego dnia wydłużając czas, który pupil w niej spędza. Ten etap może trwać nawet do kilku dni. 
  2. Następnie możemy spróbować podstawowych spacerów w domu. Jeżeli zaobserwujemy niepożądane zachowanie psa w znanym mu środowisku, możemy się spodziewać, że pupil nie będzie przestrzegał zasad także podczas spaceru w plenerze. 
  3. Takie ćwiczenia warto powtarzać codziennie, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Regularność zdecydowanie utrwala umiejętności zdobyte podczas treningu pozytywnego. Jeżeli nauka chodzenia na smyczy ma przebiegać spokojnie i bez problemów, to warto zabierać ze sobą na pierwsze spacery ulubione przysmaki pupila. Z takim wyposażeniem można wyjść na spacer na zewnątrz.
  4. Warto pamiętać, że nauka chodzenia na luźnej smyczy, przynajmniej na początku, powinna odbywać się w cichym i spokojnym miejscu. Pozwoli to zminimalizować liczbę odbieranych przez czworonoga bodźców. Bardzo ważne jest również to, aby przed treningiem pies miał możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Dzięki temu łatwiej mu będzie skupić się na stawianych przed nim zadaniach.

Nauka chodzenia na luźnej smyczy – podsumowanie

Wielu opiekunów pyta o to, jak nauczyć rocznego psa chodzić na smyczy. Szczególnie w odniesieniu do młodych psów, które dopiero znalazły się w nowym domu, to zagadnienie jest bardzo istotne. Codzienny spacer powinien zaspokajać naturalne potrzeby fizjologiczne psa, a przy okazji być przyjemnością, czasem na zabawę oraz pogłębieniem więzi z opiekunem. Zależnie od rasy pupila oraz jego cech indywidualnych, każdego dnia trzeba zapewnić mu od 30 minut do nawet kilku godzin aktywności fizycznej. 

Warto pamiętać, że każdy pies ma swój indywidualny charakter, upodobania oraz możliwości. W zależności od tych cech oraz od starań opiekuna pupil w mniejszym lub większym stopniu opanuje daną umiejętność.  Cały proces, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy zajmuje bardzo dużo czasu, a żeby przebiegał właściwie, oprócz pozytywnego nastawienia oraz dobrych chęci trzeba uzbroić się także w cierpliwość. Najważniejsze jest to, aby pod żadnym pozorem nie krzyczeć ani nie karcić zwierzęcia, jeżeli nie wykona zadanej komendy. Oczywiście szkolenie jest dużo łatwiejsze w przypadku szczeniąt. W przypadku adopcji starszego psa można od razu skonsultować się z behawiorystą. Takie czworonogi mogą już wykształcone nawyki, których czasem trudniej jest się pozbyć. Na szczęście przy pomocy treningu pozytywnego pierwsze efekty są zwykle widoczne bardzo szybko.

Powiązane artykuły

Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?